Worki do pakowania warzyw – rodzaje i zastosowanie

Pakowanie warzyw i owoców

Foliowe worki do pakowania warzyw i owoców, to bardzo popularne rozwiązanie. Znaleźć je można praktycznie w każdym markecie. Producenci spożywczy pakują w nie cebulę, ziemniaki czy cytrusy. Nie mają przy tym na względzie wyłącznie wygodnego transportu. Najważniejsze jest to, że odpowiednio dobrane opakowania do żywności przedłużają świeżość warzyw i owoców. Chronią również przed utratą wartości odżywczych.

Perforowane worki do pakowania warzyw

Worki perforowane są z najczęściej używane do pakowania warzyw. Posiadają niewielkie otwory do cyrkulacji powietrza. Dzięki temu warzywa nie gniją. Jest to więc rozwiązanie idealne do przechowywania wielu warzyw. Głównie takich jak ziemniaki, marchew, cebula czy czosnek. Są to bowiem produkty potrzebujące wentylacji. Po to, aby zachować świeżość na dłużej. Praktycznie każdy producent opakowań do żywności posiada takie opakowania w ofercie.

Szczelne woreczki strunowe

Warzywa i owoce można także przechowywać w woreczkach strunowych. Jest to wygodne rozwiązanie dla konsumentów. Takie opakowania pozwalają bowiem na wielokrotne otwieranie i zamykanie opakowania. Strunowe worki do pakowania są wygodne w użyciu i doskonale nadają się do przechowywania warzyw liściastych. Świetnie przechowuje się z nich sałata, szpinak czy rukola. Warzywa pozostają świeże, chrupiące i nie tracą swoich walorów smakowych. Trzeba jednak pamiętać, że tego typu worki nie zapobiegają gniciu zawartości. Należy więc stosować się do określonych terminów przydatności do spożycia.

Worki próżniowe wydłużające świeżość

Worki do próżniowego pakowania są idealne do długotrwałego przechowywania. Usunięcie powietrza z opakowania zapobiega utlenianiu i namnażaniu się bakterii. To znacząco wydłuża okres przydatności warzyw do spożycia. Próżniowe worki są także przydatne do przechowywania mrożonek. Warzywa zamknięte próżniowo zachowują swoje właściwości nawet po dłuższym czasie w zamrażarce.

Termokurczliwe worki do pakowania warzyw i owoców

Worki termokurczliwe znajdują zastosowanie głównie w przemyśle spożywczym. Po umieszczeniu warzyw w worku, poddaje się go obróbce termicznej. Powoduje to kurczenie się folii i ściślejsze przyleganie do produktu. Takie worki do pakowania są często używane do warzyw przetworzonych.

Opakowania biodegradowalne

Bio worki są coraz bardziej popularne w kontekście dbałości o środowisko. Pozwalają bowiem ograniczać ilość odpadów. Do tego opakowania ekologiczne rozkładają się w naturalnych warunkach. Są więc doskonałym wyborem dla świadomych ekologicznie osób. Takich, które chcą zmniejszyć swój ślad węglowy.